نتایج آنالیز جدید قیمت قطعات سال آینده مشخص می شود

بازدید : 585 بار

به گزارش خبر خودرو، رئیس انجمن قطعه سازان می گوید  : عدم همراهی قطعه سازان و خودروسازان در ماههای پایانی سال و عدم رغبت شرکتها در این راستا موجب گردیده تا جریان آنالیز جدید قیمت قطعات پیشرفتی نداشته باشد.

رضا رضایی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو اظهار داشت : تاکنون هیچ اقدام موثری در خصوص آنالیز جدید  قیمت قطعات و بررسی افزایش قیمت ها توسط کارگروه 3 جانبه دولت و خودروسازان صورت نگرفته است این در حالی است که انجمن قطعه سازان با تمام توان در حال پی گیری است تا این اقدام هر چه سریعتر به نتیجه خوب و قابل قبولی برسد.

وی تصریح کرد : البته جلسات با شرکتهای تامین کننده قطعات برگزار گردیده  و در هفته آتی نیز با شرکت ایران خودرو و سایپا نیز جلساتی را خواهیم داشت امید واریم که مساله آنالیز قیمت پیش از پایان سال به نتیجه برسد هر چند به جهت قرار گرفتن در ماههای پایانی سال و از سویی عدم تمایل خودروسازان بعید است در این فرصت باقی مانده تا انتهای سال ، جریان آنالیز جدید قیمت قطعات به نتیجه مورد انتظار و مشخصی برسد و پیش بینی می شود سال آینده نتایج آنالیز جدید قیمت قطعا مشخص شود.

وی همچنین به طرح پیشنهادی به وزارت صنعت و معدن در این راستا پرداخت و اظهار داشت : پیشنهاد می شود در این فرصت باقی مانده تا پایان سال دولت در این شرایط ، قیمت مواد اولیه که حدود 20 درصدی هرینه تولید قطعه سازان را افزایش داده را با قیمت کمتر و یا قیمت های قبلی ارائه کند و یا هزینه تحمیلی به نحوی از سوی دولت و یا خودروسازان تامین شود.

رنیس انجمن قطعه سازان  در ادامه با توجه به شرایط نامناسب قطعه سازان به لحاظ نقدینگی گفت : متاسفانه قطعه سازان در وضعیت بسیار سخت و شکننده ای قرار گرفته اند و لازم است تا دولت و خودروسازان همراهی لازم را در شرایط کنونی با آنها داشته باشند.

رضایی با اشاره به برخی انتقادات مطرح در خصوص جریان آنالیز قیمت قطعات اظهار داشت : آنالیز قیمت همواره بین خودروساز و قطعه ساز در ایران و در تمام دنیا وجود داشته و هر چه شرکتها در مسیر توسعه حرکت می کنند این آنالیزها دقیق تر و به روز تر می شود.

وی گفت : البته یک بنگاه کسب و کار باید تلاش نماید تا بهره وری را افزایش و هزینه های سربار را کاهش دهد و همزمان مدیریت انرژی ، مدیریت منابع مالی و افزایش مهارت نیروی کار را نیز عملی نماید تا قیمت تمام شده رقابتی شود اما متاسفانه در فضای کسب و کاری نامتعادلی که امروز بسیاری از تولیدکنندگان داخلی فعالیت دارند و همواره قیمت ارز و مواد اولیه در نوسان است طبعا نمی توان این شرایط را محقق نمود.

وی گفت : ایا در این سالها و در شرایط تحریم ها قطعه ساز امکان به روزرسانی تجهیزات و ماشین آلات تولید و خرید دانش فنی را داشته و در این راستا حرکتی نداشته است ؟

وی افزود : با وجود اینکه در شرایط تحریم، امکان خرید تکنولوژی و دانش فنی برای شرکتها وجود نداشته ، اما نزدیک به 15 درصد از قطعه سازان در همین شرایط تلاش نمودند تا ماشین آلات و دانش به روزی را در تولید بکار گیرند.

وی گفت : با وجود تمام شرایط موجود چنانچه قطعه سازان اقتصادی نداشته و خودروسازان و دولت نیز همراهی لازم را نمایند قطعه سازان داخلی در تولید خودروهای فعلی ، امکان ارائه بهترین کیفیت در تولید قطعات را دارند.

برای مشاهده این بخش باید در سایت ثبت نام کنید.